نام: احمد

نام خانوادگی: حسن زاده

سمت: مسول CT Scan

تحصیلات: کارشناس رادیولوژی

تلفن تماس واحد: 46278080-46279090

داخلی: 410-411-412-413-414-415
 

 

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری (Computed Tomography scan (CT scan یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است. بعد ازرادیوگرافی ساده، سی تی اسکن بیشترین کمک را به بررسی ضایعات سیستم حرکتی بدن انسان بخصوص استخوان ها میکند. امروزه استفاده از سی تی اسکن جزء جدایی ناپذیر در تشخیص و حتی درمان بسیاری از بیماری ها شده است.

با استفاده از تصاویر سی تی اسکن میتوان بافت های درون بدن را مشاهده کرد و شکل آنها را بررسی نمود. با این اطلاعات میتوان از وجود بیماری های احتمالی آگاه شد.

دستگاه های سی تی اسکن امروزی چنان پرقدرتند که میتوانند تصاویر برش هایی با فاصله کمتر از یک میلیمتر را از بدن انسان تهیه کنند. تقریبا از هر جایی از بدن انسان سی تی اسکن انجام میشود. از فرق سر تا نوک انگشت پا را میتوان سی تی اسکن کرده و تصاویر سطح مقطع بدن را در آن برش های مشاهده کرد.

 


 

 

سی تی اسکن برای تشخیص چه بیماری هایی مفید است؟


- بیماری های مغز و اعصاب: چون سی ‌تی اسکن می‌تواند تفاوت بین خون تازه و کهنه را به تصویر بکشد، به همین دلیل برای نشان دادن موارد اورژانسی بیماری های مغزی بهترین کاربرد را دارد.

- بیمارهای مادرزادی مانند بزرگی یا کوچکی جمجمه

- تشخیص تومورهای داخل جمجمه‌ای و خارج مغزی

- خونریزی در قسمت‌های مختلف مغز و سکته‌های مغزی

- تشخیص بیماری اعضای داخل شکمی مانند کبد، لوزالمعده و غدد فوق کلیوی

- بررسی بیماری های ریهدر انجام سی تی اسکن، بیمار باید به چه نکاتی توجه کند؟


- چون در سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده می شود، قبل از تهیه آن، پزشک معالج باید در جریان باردار بودن بیمار زن قرار گیرد. استفاده از این روش تصویربرداری در سه ماهه اول بارداری ممکن است مشکلاتی را برای جنین بوجود آورد. پس ممنوع است.

- دستگاه سی تی اسکن در داخل اتاق بزرگی قرار دارد که هوای داخل آن نسبتا خنک است. این دستگاه به شکل یک حلقه بزرگ است که یک تخت در درون آن قرار گرفته است. برای تهیه تصاویر سی تی اسکن، بیمار بر روی تخت دراز کشیده و سپس تخت در داخل حلقه حرکت می کند. منبع اشعه ایکس در اطراف حلقه قرار دارد.

این منبع اشعه ایکس را از یک طرف حلقه به درون بدن بیمار تابانده و در طرف دیگر، حلقه گیرنده یا دتکتور میزان اشعه دریافتی را اندازه می گیرد. در حین عکسبرداری منبع اشعه ایکس در داخل حلقه گردش می کند. این گردش با صدایی همراه است که طبیعی است و آسیبی به بیمار نمی رساند.

- ممکن است قبل از انجام سی تی اسکن دارویی به بیمار تزریق شود. اگر بیمار به بعضی داروها حساسیت دارد، حتما قبل از تزریق دارو باید آن را به اطلاع پرسنل پزشکی حاضر در اطاق سی تی اسکن برساند. اگر بعد از تزریق بیمار احساس بدحالی کرد، باید آن را فورا به پرسنل پزشکی اطلاع دهد.

- در حین کارکردن دستگاه بیمار باید بی حرکت باشد تا تصاویر واضحی تهیه شوند.

- سی تی اسکن درد ندارد.

- ممکن است در حین انجام سی تی اسکن، تکنیسین رادیولوژی از بیمار بخواهد تا برای چند ثانیه، نفس خود را نگه دارد.

در حین انجام سی تی اسکن، لباس اندامی که مورد آزمایش قرار می گیرد، باید حتی الامکان ساده و نازک باشد و هیچ جسم فلزی در آن نباشد

- هزینه تهیه سی تی اسکن و مدت زمات تهیه آن بیش از رادیوگرافی ساده است و مقدار اشعه ایکسی که در حین سی تی اسکن به بدن بیمار تابیده می شود، بیش از رادیوگرافی ساده است. پس نمی توان از این روش در هر بیماری استفاده کرد. از این روش پرهزینه که خطرات آن هم از رادیوگرافی ساده بیشتر است باید تنها زمانی استفاده کرد که اطلاعات بدست آمده از آن قطعا به تشخیص و یا درمان بیماری کمک کند.

 

دستورالعمل آمادگي بيمار جهت انجام سي تي اسكن

 

 

- شرح عمليات :


بسته به نوع سي تي اسكن (بدون تزريق يا با تزريق) كارشناس
CT بيمار را انجام مي دهد. اگر CT بدون تزريق باشد كارشناس CT بيمار را در همان روز انجام مي دهد. اما اگر CT با تزريق داشته باشد كارشناس براي وي دارو تجويز مي كند و دستورالعملهايي به وي ارائه مي دهد. و از بيمار مي خواهد كه روز بعد با در دست داشتن داروها به بيمارستان مراجعه كند در روز آزمون حضور پزشك راديولوژي و مسئول فني بخش ضروري مي باشد.


بيمار با مراجعه به پذيرش و نوع سي تي اسكن مورد نياز به بخش
CT معرفي مي شود.


- بيماران اورژانسي پس از ثبت مشخصات در پذيرش وارد اتاق
CT اسكن مي شوند و پس از آماده سازي توسط كارشناس و ارائه توضيحات مورد نياز CT بيمار انجام مي گيرد. و به دليل اورژانسي بودن و اولويت بيمار هرچه سريعتر كليشه آماده شده به همراه وي تحويل مي گردد.


- آماده سازي شامل مراحلي: به بيمار توضيح داده مي شود كه لباس مناسب به تن داشته باشد، و در قسمت مورد نظر فلز و يا اشياء به اين گونه به همراه نداشته باشد و كارشناس به بيمار كمك مي كند تا در موقعيت مناسب براي انجام
CT در روز تخت قرار بگيرد.


بيماران بستري
- چون اين بيماران در بخشهايي از بيمارستان بستري هستند براي انجام
CT اين گونه بيماران هماهنگي هاي لازم و آمادگي هاي لازم نظير تهيه داروهاي مورد نظر پوشيدن لباس مناسب وموارد نظير اين در بخش بستري بيمار انجام شده و بيمار در زمان معين و به طور آماده به CT اسكن مراجعه مي كند. پس از انجام ازمون مورد نظر بيمار به همراه كمك به بخش خود مراجعه مي كند. كليشه هاي آماده شد و گزارش آن توسط بخش راديولوژي به بخش مورد نظر عودت داده مي شود.

بيماران سرپايي
- اين بيماران با مراجعه به پذيرش و مشخص شدن نوع آزمون براي
CT آماده مي شوند . اگر CT اسكن بدون تزريق باشد پس از مراحل پذيرش CT انجام شده و گزارش و كليشة آماده شده 24 ساعت بعد به بيمار تحويل مي گردد و اگر CT اسكن با تزريق باشد از ابتدا داروها توسط راديولوژيست تعيين مي گردد و پس از تهيه توسط بيمار، آماده سازي طبق راهنمايي كارشناس CT، آزمون مورد نظر انجام مي شود و جواب آن نيز همانند مراحل توضيح داده شده به بيمار تحويل مي گردد.

تزريق يعني چه؟
براي انجام بعضي از آزمونهاي
CT استفاده از مواد حاجب به صورت خوراكي و تزريقي ضروري است
- مواد حاجب موادي هستند كه با ورود به بدن بيمار تصاويري با كيفيت و شفافيت بالا در اندازه مختلف و تشخيص بهتر در برخي از امراض مي باشند. كه
CT با تزريق يا بدون تزريق توسط پزشك معالج بيمار در برگه درخواست تعيين مي گردد.
- نوع خوراكي ماده حاجب قبل از آزمون با دستورالعمل خاص بسته به نوع
CT توسط بيمار مصرف مي شود و ماده حاجب تزريقي در حين انجام CT به بيمار تزريق مي شود.


وقت دادن به بيماران:
بيماراني كه
CT اسكن با تزريق دارند بايد قبل از انجام آزمون آمادگي هاي لازم را به دست بياورند به طور مثال داروهاي مورد نظر را تهيه كرده، و در زمان مشخصي در بخش حضور داشته باشند. چون براي انجام CT اسكن تزريقي حضور پزشك راديولوژي و مسئول فني بخش ضروري مي باشد.


نوبت دهي به بيماراني كه
CT اسكن آنها با تزريق مي باشد . پس از مشخص شدن داروها و ارائه دستورالعمل توسط راديولوژيست در صبح روز بعد و يا بسته به زماني كه بيمار مي تواند در بخش حضور داشته باشد انجام مي گيرد.
تمام تصاوير و اطلاعات مربوط به تمام بيماران در سيستم ثبت و ذخيره مي شود تا در صورت نياز بازسازي و يا مورد استفاده قراربگيرد.

 

 

 hit.boukan@gmail.com : آدرس:بوکان،بلوار شهدا،بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان تلفن:4-04446230701 صندوق پستی:5951678467 ایمیل