این روزها حواسمان به پاکبانان شهرمان باشد.


حفظ فاصله با دیگران هنگام در صف ایستادن...
  چاپ        ارسال به دوست

زوز شمار هفته سلامت روان

 

هفته سلامت روان ۱۸ لغایت ۲۴ مهر ماه مطابق با (روز 10 اكتبر - 18 مهر ماه 1399) از طرف فدراسیون جهانی سلامت روان (WFMH) به عنوان "روز جهانی سلامت  روان " نامگذاری شده است. این فدراسیون برای این روز در هر سال، یك شعار خاص را انتخاب میكند وعمده ترین هدف در این هفته ارتقاء و افزایش آگاهی و تغییر و اصلاح نگرش مردم نسبت به مسائل سلامت  روان میباشد.

شعار سال 2020 "سلامت روان برای همه  (سرمایه گذاری بیشتر-دسترسی بیشتر برای همه، همه جا)

دفتر سلامت اجتماعی، روانی و اعتیاد وزارت بهداشت عناوین هفته سلامت روان را در سال (1399) به شرح زیر اعلام کرد:

 جمعه 18 مهر:  نقش زیرساخت های سلامت روان در شرایط کرونا و پساکرونا. 

شنبه 19 مهر: متخصصین متعهد، مدافعین سلامت.  یکشنبه 20 مهر: سیاستگذاران آگاه، سرمایه گذاری بیشتر در حوزه سلامت روان.

  دوشنبه 21 مهر: نقش نظام مراقبت های بهداشت اولیه در دسترسی به خدمات سلامت روان.  سه شنبه 22 مهر: مشارکت سازمان های مردم نهاد، در ارتقاء سلامت روان جامعه. 

چهار شنبه 23 مهر: نقش رسانه در تبیین وضعیت سلامت روان و انگ زدایی. 

پنجشنبه 24 مهر:  بیمه مؤثر، دسترسی بیشتر به خدمات سلامت روان.

برای مدت طولانی در تعریف سلامت از عبارت فقدان بیماری(جسمی) استفاده می شود اما بعدها، سـازمان بهداشـت جهانـی (WHO) – که هـدف خـود را دسـتیابی بـه عالیتریـن سـطح ممکن بهداشـت برای همـه مـردم معرفی  کـرد _ در اساسـنامه خـود در تعریف سلامت میگویـد: (منظـور از سلامت، حالت رفـاه کامل  جسـمانی، روانـی و اجتماعـی اسـت، نـه صرفـا بیمـاری یـا ناتوانی جسـمی). در این تعریف، سلامت روان به عنوان  بخش مهمی از سلامت و تندرستی در نظر گرفته شده است. سلامت روانی با عواطف، تفکر و رفتار آدمی ارتباط دارد. فردی که از سلامت روانی خوبی برخوردار است معمولاَ می تواند با حوادث روزافزون و مشکلات روزمره مقابله کند؛ اهداف خود را در زندگی دنبال کند و عملکرد موثری در جامعه داشته باشد. سلامت روان در واقع زمینه رشد مهارت های فکری و ارتباطی را فراهم می کند و باعث رشد عاطفی، انعطاف پذیری و عزت نفس آدمی می شود. عملکرد موفقیت آمیز کارکرده های ذهنی و در نتیجه انجام فعالیت های سازنده، داشتن روابط مناسب با دیگران، توانایی سازگاری با تغییرات و رویارویی مؤثر با حوادث ناگوار زندگی همه از پیامد های داشتن سلامت روانی محسوب می شود. اما نداشتن سلامت روان نیز پیامد هایی دارد. برحسب برآورد سازمان بهداشت جهاني امروزه 25 %مردم جهان دچار يکي از انواع اختلالات رواني ـ عصبي ـ رفتاري(به جز اعتياد به مواد مخدر, الکل و ساير موارد) هستند. ناتواني و از کارافتادگي  ناشي از بيماري هاي رواني، اغلب شديد و طولانی است و بار سنگيني بر بيمار، خانواده و جامعه تحميل مي کند. همچنین با شیوع بیماری ویروس کرونا در دسامبر 2019 سلامت روان افراد جامعه(کارکنان بهداشت و درمان، بیماران مبتلا، بازماندگان متوفیان ناشی از بیماری کرونا....) تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته است.  

شعار امسال فدراسیون جهانی سلامت روان (WFMH)این نکته را یادآور می شود که آنچنان که دنیا قبل از بیماری ویروس کرونا به نیازهای رو به رشد سلامت روان پاسخگو نبود بدون شک بعد از این بیماری هم نیست. به همین دلیل اکنون بیش از هر زمان دیگری لازم است در مسیر سلامت روان حرکت کنیم و به عنوان فرد، جامعه، مشاغل، دولت ها و سرمایه گذاران باید اقدامات و سرمایه گذاری در سلامت روان را در اولویت قرار دهیم. تا همه افراد جامعه از خدمات سلامت روان بهرمند گردند.

 

  واحد سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد ستاد مرکز بهداشت شهرستان بوکان

 

روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان بوکان


١٣:١١ - شنبه ١٩ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ٣٣٤٥٣    /    تعداد نمایش : ٣٥خروج