این روزها حواسمان به پاکبانان شهرمان باشد.


حفظ فاصله با دیگران هنگام در صف ایستادن...
  چاپ        ارسال به دوست

اجرای برنامه ملی هر خانه یک پایگاه سلامت

 

در گفتگو با کارشناس مسئول واحد آموزش و ارتقای سلامت ستاد مرکز بهداشت شهرستان بوکان برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت تشریح شد:

روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان پیرامون اجرای برنامه ملی هر خانه یک پایگاه سلامت گفتگویی با شورش مرزنگ کارشناس واحد آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت انجام داد که به شرح زیر تقدیم مخاطبین می گردد:

مرزنگ با اشاره به اینکه سلامت حق و ‌مسئولیتی همگانی است گفت: ارتقای سلامت نیازمند توانمندسازی مردم و جامعه برای مشارکت در مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه است. مردم با انتخاب گزینه های سالم که نیازمند سواد سلامت و تمرین مهارت های خودمراقبتی برای داشتن سبک زندگی سالم و مدیریت ناخوشی های جزئی، بیماریهای مزمن و حاد است، سلامت را به عنوان یک ثروت حفظ کرده و ارتقا می دهند.

وی اظهار داشت: ایده هر خانه یک پایگاه سلامت، مبتنی بر موارد پیشگفت به دنبال گسترش مشارکت آگاهانه مردم در عرصه تامین، حفظ و ارتقای سلامت در تمامی خانه های کشور است. در این برنامه، در هر خانواده یک نفر به عنوان «سفیر سلامت خانواده» آموزش دیده و برای مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه توانمند می شود.

 آموزش و توانمندسازی سفیران سلامت خانواده، توسط تیم سلامت در واحدهای ارائه خدمات سلامت صورت می گیرد.

برنامه ملی هر خانه یک پایگاه سلامت از شهریور ماه ۱۳۹۹ طی ابلاغ معاونت محترم امور بهداشتی همزمان با همه شهرستان ها با مسؤولیت اجرایی واحدهای آموزش و ارتقای سلامت و گسترش مرکز بهداشت و مشارکت همه گروه های تخصصی ستادی و اعضای تیم سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه ها و خانه های بهداشت به مرحله اجرا درآمد.

مرزنگ گفت: هدف کلی این برنامه توانمندسازی فرد، خانواده و جامعه برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت در مراقبت از خود و همیاری و مشارکت جمعی است که در قالب سه محور ۱-تربیت سفیر سلامت خانواده ۲-تربیت رابط سلامت محله ۳- آموزش دانشجو اجرا می شود که هدف اختصاصی آن تربیت یک سفیر سلامت به ازای هر خانواده ، تربیت یک رابط سلامت محله به ازای هر ۴۰ سفیر سلامت خانواده و تربیت یک دانشجو به ازای هر ۱۰ خانواده است.

گروه هدف برنامه همه خانواده های تحت پوشش شهر و روستا بوده و دوره های آموزشی در سه حیطه

 

۱.ارتقای سلامت و پیشگیری

 ۲. درمان های اولیه

 ۳.توانبخشی در کلیه واحدهای ارائه خدمات سلامت توسط پزشک خانواده، کارشناس مراقب سلامت، بهورز ، دیگر اعضای تیم سلامت و دانشجویان مرتبط رشته های پزشکی به دو روش حضوری و مجازی برگزار خواهد شد.

 

مرزنگ در خصوص شرایط سفیران سلامت هر خانواده گفت: شرایط احراز سفیر سلامت خانواده داشتن سن بیشتر از ۱۸ سال یا تاهل و داشتن حداقل ۸ کلاس تحصیلات می باشد و شرایط احراز رابط سلامت محله داشتن مدرک حداقل دیپلم ( در مناطقی که فرد واجد شرایط احراز وجود نداشته باشد مانند مناطق روستایی میتوان تحصیلات تا حداقل ۸ کلاس را حد نصاب قرار داد) و فراگیری برنامه های آموزشی پیش بینی شده می باشد.

مرزنگ در پایان افزود: از همشهریان عزیز تقاضا می شود با مشارکت فعالانه خود در این برنامه و کسب آموزش و پیام های بهداشتی و انتقال آن به خانواده و دیگران در کاهش بروز بیماریها و تحمیل عوارض جبران ناپذیر ناشی از آن که نمونه مشهود آن پاندمی اخیر بیماری کووید-۱۹ می باشد گامی بزرگ در پیشگیری و ارتقای سطح سواد سلامت برداشته و کارکنان خدوم عرصه بهداشت و درمان را در اجرای هر چه بهتر این برنامه یاری نمایند.

 

روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان بوکان

 

 


٠٨:١٥ - سه شنبه ١٨ شهريور ١٣٩٩    /    شماره : ٣٢٧٣٤    /    تعداد نمایش : ٦٢خروج