این روزها حواسمان به پاکبانان شهرمان باشد.


پنج روش آسان برای کاهش انتشار ویروس کرونا درجامعه
  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی بی عشق هیچ نیست

به قلم دکتر علی افشانی

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی

"درمجلس عمومي بنشين و درآن مجلس برابر خدايي كه تو را آفريده فروتن باش و يارانت را كه نگهبان تو اند از آنان بازدار تا مردم با تو گفتگو كنند بي درماندگي در گفتار و درشتي كردن درست سخن نگفتن آنان رابرخود هموار كن وتنگخويي برآنان و خود بزرگ بيني را ازخود بران "

بخشی از نامه 53 نهج البلاغه

امروزه و در عصر حاضر اگر نگوییم ارتباطات اولین عنصر و اساسی ترین اصل مورد نیاز بشر است اما به جرات می توان گفت یکی از بنیادی ترین و مهمترین نیاز های انسان و از عوامل مهم پیشرفت اوست و این مهم بر عهده روابط عمومی هاست .

بعنوان یک اصل اساسی در مدیریت ، تمامی سازمانها و افراد برای رسیدن به اهداف خود نیازمند. 

  حسن رابطه

-1   حسن رابطه

-2   درک متقابل

-3   توسعه تفاهم

به یکدیگر و عموم مردم دارند که این اصل یکی از فلسفه های وجودی روابط عمومی است .

هر مدیر مدبر و باهوش از قدرت افکار عمومی آگاهی دارد و آثار این نیروی عظیم را بر سازمان باور دارد و از طرفی در آن سازمان واحدی و افرادی مشغول به فعالیت هستند و تلاش و اقدامی آگاهانه و سنجیده و قانونی انجام می دهند که در اصل کارشان نفوذ در افکار عمومی است .

اگر برخی می گویند روابط عمومی چشم بینا ، گوش شنوا و زبان گویای سازمان است بنده با تمامی وجود معتقدم که نقش روابط عمومی بسیار فراتر از اینهاست یعنی قلب و مغز سازمان است مغزی که قدرت تجزیه و تحلیل و نشان دادن راه حرکت برای سازمان را دارد و قلبی که بخاطر مردم و کارکنان می تپد و درد آنها را حس و درک می کند .

پس روابط عمومی آیینه تمام نمای سازمان و تصویر ساز آن است زیرا

روابط عمومی :

-1   از جنس سازمان است

-2   از جنس کارکنان است

-3   از جنس مردم است

-4   از جنس رسانه است

-5   از جنس مدیریت است

و وقتی چنین شرایطی توام با فلسفه مردمداری باشد بی شک تصویر ساز آن سازمان است و اهمیت موضوع از اینجا مشخص می شود .

شعر معروفی است که می گوید :

تو اول بگو با کیان دوستی           من آنگه بگویم که تو کیستی

بنده فکر می کنم اینگونه نیز باید گفت که :

تو اول بگو روابط عمومی سازمانت کیست ؟من آنگه بگویم که سازمان تو چیست ؟

و این را یک روابط عمومی موثر به منصه ظهور می رساند .

بنده در این مجال قصد تبیین جایگاه روابط عمومی را ندارم چرا که روابط عمومی هم از بعد تاریخی ، هم از بعد علمی و هم از بعد قانونی دارای جایگاه هست .

- جایگاهی که در قانون مديرش از سوي عالي ترين مقام دستگاه انتخاب و منصوب می شود و به صورت مستقيم زير نظر عالی ترین مقام فعاليت می کند .

جایگاهی که بر اساس قانون عالي ترين مقام دستگاه می تواند سخنگوي دستگاه را از ميان مسئولان ارشد دستگاه مربوط با اولويت روابط عمومي انتخاب کند .

-جایگاهی که قانون دستگاههاي اجرايي را مكلف نموده است تا ترتيبي اتخاذ نمايند كه در حد امكان كليه فعاليتهاي قابل انتشار و ارتباطات تمام بخشهاي دستگاه از جمله پايگاههاي اطلاع رساني دستگاه به صورت متمركز از سوي روابط عمومي صورت پذيرد.

-جایگاهی که در قانون ریاست شورای هماهنگی دستگاههای اجرایی استان را به عالی ترین مقام استان سپرده است .

و از این دست مطلب بسیار است پس نمی خواهیم جایگاه و پایگاهی را برای روابط عمومی متصور شویم که این جایگاه وجود دارد حال اگر در سازمانی به آن عمل نمی شود بحثی است جدا .

پس با این تفاسیر روابط عمومی نقشی بس مهم و در عین حال سخت دارد چرا که کمتر واحدی در سازمانها وجود دارد که دو نقش بسیار متفاوت از هم را داشته باشد یعنی هم وکیل مدافع سازمان و هم مدعی العموم مردم و کارکنان .

یکی از اصول اساسی موفقیت آن سازمان حمایت مدیریت است . همیشه در پشت سر یک روابط عمومی کارآمد و کاردان ، مدیری آگاه و مدبر وجود دارد و بدون این پشتیبان ، کوششهای روابط عمومی قطعا به جایی نخواهد رسید .

و بقول دکتر اداوارد دمینگ " اگر مدیر ارشد نخواهد هیچ اتفاقی نمی افتد "

اگر مطالعه دقیقی در بیانیه گام دوم انقلاب نیز داشته باشیم می بینیم که نخستین توصیه رهبر معظم انقلاب امید و نگاه خوشبینانه به آینده است .

آیا نشان دادن اقدامات سازمانها و امید بخشی در بین مردم خارج از حیطه روابط عمومی هاست ؟ قطعا خیر و یکی از وظایف مهم آنان است .

دراین بیانیه در سه جا از کلمه رسانه استفاده شده است و به نقش دشمن در مایوس سازی مردم و حتی مسئولان از آینده تاکید شده است.

آیا روابط عمومی نمی تواند در مقابل این موارد اقدامی انجام دهد ؟ قطعا می تواند و اصلا کارش همین است

همکاران محترم روابط عمومی ، یادمان باشد که حرمت امام زاده را متولی آن برعهده دارد و حرمت روابط عمومی را نیز همه ما باید حفظ کنیم .

در نهایت باید بگویم بقول بزرگان روابط عمومی ، روابط عمومي در متن است نه در حاشيه، ضرورت است نه لوكس و تشریفاتی

روابط عمومی علم است ، تخصص است ، حرفه است ، هنر است ، فن است ، مهارت است

اما بی عشق هیچ نیست ، بی عشق به سازمان ، بی عشق به مردم ، بی عشق به کارکنان هیچ نیست

بر خود وظیفه می دانم ضمن تبریک روز ارتباطات و روابط عمومی خدمت جمیع تلاشگران این عرصه ، برای مهم همکاران شاغل در روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی در واحد های تابعه سراسر استان آرزوی توفیق روزافزون نمایم .


روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان بوکان


١٢:٤٦ - شنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٩    /    شماره : ٣٠٩٢٩    /    تعداد نمایش : ٥٩خروج