این روزها حواسمان به پاکبانان شهرمان باشد.


پنج روش آسان برای کاهش انتشار ویروس کرونا درجامعه
  چاپ        ارسال به دوست

طرح کشوری مطالعه مشاهده ای جمعیت محور مراقبت و درمان دیابت در بوکان اجرا شد

 

 

 

دکتر سلطانی سرپرست مرکز بهداشت بوکان از اجرای

طرح کشوری مطالعه مشاهده ای جمعیت محور مراقبت ودرمان دیابت به مدت ۴ روز از سوم الی ششم شهریورماه در خوشه شهری بوکان در منطقه چهار راه استاد حقیقی خبر داد.

دکتر سلطانی بیان نمود؛  در این طرح کشوری حدود ۳۰۰ خانوار منطقه مذکور با مراجعه کارشناسان پرسشگر دوره دیده خانم و آقا مورد بررسی از نظر وجود بیمار ی دیابت در خانوارها قرار گرفتند و در میان این خانوارها تعداد ۶ بیمار  دیابتی زن و ۶ بیمار دیابتی مرداز نظر نوع مراقبت و پیگیرهای درمانی و وضعیت جسمی مورد ارزیابی  دقیقتر قرار گرفتند و در روز  آخر این بیماران با امکانات خودرویی مرکز بهداشت و در حالت ناشتا جهت اخذ نمونه های خون و ادرار به آزمایشگاه مرکز بهداشت آورده شدند و به صورت رایگان نمونه های مربوطه از آنان دریافت و نهایتا نمونه ها جهت  بررسی وضعیت دیابت آنان  به ارومیه ارسال گردید تا به آزمایشگاه رفرنس این طرح در تهران ارسال گردد.

دکتر سلطانی در پایان از  همکاری بسیار خوب خانواده ها و بیماران این منطقه با تیم بررسی، ناظرین، پرسشگران و کارشناسان آزمایشگاه تشکرکردند.

محمدصالح زارعی کارشناس مسئول واحد بیماریهای مرکز بهداشت در این زمینه بیان نمود ؛ این مطالعه برای بررسی کیفیت مراقبت و درمان دیابت و همچنین مطالعه نتایج مصرف داروهای این بیماری است تا در نتیجه این مطالعات به نحوه مراقبت و درمان بیماران دیابتی نوع دو طبق نتایج حاصله توجه بیشتر انجام شود .

 ایشان همچنین اضافه نمود؛ این طرح در سراسر کشور اجرا شده و البته در استان ما از تاریخ ۳ شهریور پس از تشکیل جلسه استانی برای کارشناسان بیماریها و آزمایشگاه و پرسشگران عملیاتی شد و در هر شهرستان افراد ساکن در خوشه های مشخصی مورد مطالعه قرار گرفتند و خوشه شهرستان بوکان یک خوشه شهری بود‌.

   

روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان بوکان

 

 

 

 


١٢:٠٨ - يکشنبه ١٠ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ٢٦١٣٤    /    تعداد نمایش : ١٥٥خروج