این روزها حواسمان به پاکبانان شهرمان باشد.


پنج روش آسان برای کاهش انتشار ویروس کرونا درجامعه
  چاپ        ارسال به دوست

بیماران تالاسمی خود مجری برگزاری گردهمایی روز جهانی تالاسمی در بوکان شدند


به مناسبت روز جهانی تالاسمی امروز دوشنبه 16 اردیبهشت مراسمی با حضور بیماران تالاسمی شهرستان در سالن اجتماعات مرکز بهداشت و با همکاری واحد بیماریهای مرکز بهداشت و بیماریهای خاص بیمارستان دکتر قلی پور برگزار گردید.

 در این مراسم که با حضور دکتر عباسی مدیر شبکه بهداشت و درمان ، دکتر قادرزاده رییس بیمارستان دکتر قلی پور ، دکتر سلطانی سرپرست مرکز بهداشت وبا حضور بیماران تالاسمی شهرستان برگزار گردید.

در این محفل و مراسم صمیمی که همکاری و مشارکت بیماران تالاسمی در اجرای مراسم جلوه ی زیبایی به آن بخشیده بود ، برنامه های متنوعی اجرا شد.

 در ابتدا ی مراسم دکتر عباسی مدیر شبکه بهداشت ودرمان طی سخنانی ضمن خوش امدگویی به این عزیزان و تشکر از عوامل برگزاری مراسم ، اقدامات ارزشمند صورت گرفته در حوزه سلامت در یک دهه اخیر برای پیشگیری و انجام آزمایشاهای قبل از تولد نوزادان تالاسمی ماژور را مهم دانسته و بیان نمود ؛ یکی از نکات خوب این شهرستان این است که در نتیجه آموزشها و پیگیریها و تعامل اداره ثبت اسناد و سردفترداران ازدواج و کلیه امامان جماعات شهر و روستا، تمام داوطلبان ازدواج قبل از انجام عقد شرعی برای انجام آزمایشات تالاسمی به آزمایشگاه مرکز بهداشت معرفی میشوند و خوشبختانه در سالهای اخیر تمام زوجین همزمان مینور تالاسمی این شهرستان در نتیجه مشاوره و پیگیری، آزمایشات تشخیصی قبل از حاملگی و زمان حاملگی را برای پیشگیری از تولد نوزاد بیمار تالاسمی ماژور انجام میدهند.

در ادامه دکتر قادرزاده رییس بیمارستان دکتر قلی پور

بوکان بیان نمود ،بیماران تالاسمی شهرستان تمامی خدمات دریافت و تزریق خون را از بخش بیماریهای خاص بیمارستان بوکان دریافت می کنند‌ و تمام موارد تالاسمی ماژور  توسط بخش تزریق خون بیمارستان در فواصل لازم خون کافی دریافت می کنند و خوشبختانه در محل تزریق خون کودکان تالاسمی بیمارستان برای این بیماران امکانات بسیار خوبی مهیا و تهیه شده است.

   در ادامه مراسم زارعی کارشناس مسئول بیماریهای مرکز بهداشت

بیان نمود؛

بوکان دارای ۴۷ روج مینور و ۲۳ مورد بیمار بتا تالاسمی ماژور است که همه آنان تحت پوشش برنامه های مراقبتی واحد بیماریها میباشند که ۳ نفر از بیماران حوزه شهرستان سقز نیز به جهت سهولت تردد و نزدیکی به بوکان خدمات دریافت خون را از بخش تزریق بیمارستان بوکان دریافت میدارند‌ و تعدادی از این بیماران خوشبختانه در نتیجه مراقبتهای خوب خودشان ، ازدواج کرده و حتی  فرزند سالم بدنیا اورده اند.

                                        مراسم با بیان مطالب و تقدیر و تشکر و اهدای گل توسط تعدادی از بیماران تالاسمی به خانم آقایاری و پرستاران همکار واحد ایشان به دلیل حمایت‌های همه‌جانبه و دلسوزانه پرستاران این واحد و دیگر خدمات رفاهی ایجاد شده در بیمارستان ادامه یافت و پایان مراسم با اهدا جوایز از سوی مدیر شبکه بهداشت و درمان و رییس بیمارستان به بیماران همراه بود .

این مراسم توسط اکیپ و همکاران زحمتکش عوامل صدا و سیمای مرکز مهاباد پوشش تصویری و خبری داده شد.

لازم به توضیح می باشد8 ماه می مصادف با 18 اردیبهشت هر سال بنام روز جهانی تالاسمی نامگذاری شده است .

هدف از نامگذاری این روز به نام این بیماری ، توجه بیشتر مسئولین و مردم به مسئله تالاسمی است. فراهم آمدن امکانات درمانی مطابق با استاندارد های جهانی و دستیابی به خون سالم و کافی برای همه بیماران تالاسمی و عدم تولد بیمار جدید تالاسمی درکشوراهداف عمده ای است که همه افراد و سازمان های درگیر در این بیماری به آنها می اندیشند و برای دستیابی به آن تلاش می کنند.

 

 
روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان بوکان


٠٩:٠٥ - سه شنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٢٤٣٣٣    /    تعداد نمایش : ٢٣٢خروج