چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

گام بلند شبکه بهداشت و درمان بوکان در ارتقای شاخص های سلامت کودکان

 

 

صلاح الدین فرخی کارشناس مسئول بهداشت خانواده مرکز بهداشت بوکان در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان اعلام نمود به استناد نامه شماره 55074 مورخه 12 تیر 97 معاونت محترم امور بهداشتی استان، شهرستان بوکان در شاخص مرگ و میر کودکان یک تا 59 ماهه در بین 17 شهرستان استان آذربایجان غربی کماکان موفق به کسب رتبه برتر استانی گردیده است.

شاخص مرگ و میر کودکان یک تا 59 ماهه در سال گذشته در شهرستان بوکان 3/2 واقعه به ازای هزار تولد زنده بوده است که در مقایسه با همین شاخص در سطوح استانی و کشوری، حاکی از مطلوب تر بودن این شاخص در شهرستان بوکان می باشد.

صلاح الدین فرخی دلایل این موفقیت را به شرح زیر برشمرد:

1. حضور مستمر و مداوم مسئولان ارشد شبکه بهداشت و درمان بوکان در جلسات تخصصی سلامت کودکان، این حضور با عنایت به توانمندی علمی بالای تیم مدیریتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوکان از اهمیت و تاثیر گذاری بالایی برخوردار است و باعث ارتقای کیفی جلسات و مداخلات مصوب کمیته های ذیربط می گردد.

2. ارتباط بین بخشی و درون بخشی کارآمد در سطوح مختلف نظام سلامت شهرستان، حساسیت حداکثری ارایه دهندگان خدمت در زمینه ارجاع و پیگیری مناسب کودکان در معرض خطر.

3. اعتماد مردمی و همکاری گسترده والدین محترم با مراقبان سلامت و بهورزان گرامی در اجرای آموزش ها و توصیه های کاربردی ارایه دهندگان خدمت.

4. تقویت و ارتقای کیفیت مراقبت های پیش از زایمان و مراقبت های دوران بارداری که منجر به کاهش واقعه مرگ ناشی از ناهنجاری های کروموزومی و مادرزادی در این شهرستان گردیده است.

5. شایان ذکر است هیچ کدام از خدمات و مراقبت های سلامت مادران و کوردکان مشمول پاداش مادی نمی گردد، ارایه دهندگان این عرصه عاشقانه و دلسوزانه در این وادی خدمت می نمایند.

میزان مرگ و میر از مهمترین شاخص های توسعه کشورهاست و تحت تاثیر عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی و تسهیلات و خدمات بهداشتی درمانی، کاهش یا افزایش می یابد. این شاخص تابعی از وضعیت دانش والدین، دسترسی به خدمات مراقبتی و درمانی در زمان و مکان مناسب، طراحی برنامه های مداخلاتی در پیشگیری از موارد مشابه می باشد.

 

از سال 1386 تاکنون کمیته های تخصصی بررسی موارد فوت کودکان پس از تکمیل پرسشنامه های مربوطه با حضور مسئولان ارشد شبکه بهداشت و درمان، متخصصان اطفال، کارشناسان ارشد در مقاطع سه ماهه برگزار می گردد و پس از ارزیابی فعالیت ها، عملکرد بخش های مختلف بهداشتی و درمانی نسبت به تدوین برنامه های عملیاتی، مداخله ای برای جلوگیری از وقوع موارد مشابه می نمایند.

 

 

 

 


٠٨:٥٣ - پنج شنبه ٢١ تير ١٣٩٧    /    شماره : ١٩٦٦١    /    تعداد نمایش : ٧٦خروج