چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

اولین جلسه کمیته بررسی مرگ و میر کودکان زیر پنج سال شهرستان بوکان در سال 97 برگزار شد

 

 

اولین جلسه بررسی موارد فوت کودکان زیر پنج سال شهرستان بوکان در سال جاری با حضور دکتر قادرزاده رئیس بیمارستان شهید دکتر قلی پور، دکتر فرخی رئیس مرکز بهداشت، متخصصین اطفال، کارشناسان و مسئولان بخش های مختلف شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوکان در روز سه شنبه 22 خرداد ماه در دفتر کار مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوکان برگزار گردید.

 

در این جلسه دکتر قادرزاده ریاست بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان بیان کرد: میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال از مهمترین شاخص هایی است که نشان دهنده توسعه کشورها در بخش سلامت است.

وی افزود: ترسیم دقیق چهره مرگ و میر کودکان در جامعه، به منظور شناسایی علل بروز یا عوامل قابل اجتناب و طراحی مداخلات به منظور حل مشکلات موجود و جلوگیری از وقوع مرگ های مشابه از جمله مهمترین راه کارها برای ارتقای سلامت کودکان می باشد

 

در این جلسه همچنین صلاح الدین فرخی کارشناس مسئول بهداشت خانواده در گزارشی تحلیلی، بررسی مرگ و میر کودکان زیر پنج سال 1396 را به استماع حاضرین رساند.

بر اساس این گزارش خوشبختانه میزان مرگ و میر نوزادان و کودکان یک تا پنجاه و نه ماهه شهرستان بوکان در مقایسه با شاخص های استانی و کشوری حاکی ازوضعیت مطلوبتر سلامت کودکان بوکانی است.

خانم صادقی کارشناس بهداشت خانواده مرکز بهداشت در ادامه این جلسه گزارش بررسی میدانی موارد مرگ کودکان در سال جاری را ارایه نمود که از سوی متخصصان و کارشناسان حاضر در جلسه پس از بحث و تبادل نظر پیرامون مستندات هر کدام از مرگ ها به تبیین علت فوت پرداخته و ناهنجاری های مادرزادی و کروموزومی و سرطان به عنوان عوامل اصلی موارد فوت تعیین گردیدند. خوشبختانه در سال جاری واقعه مرگ ناشی از سوانح و حوادث از جمله حوادث ترافیکی نداشته ایم که حاکی از توجه خانواده ها به مسائل ایمنی است.

لازم به بیان است در سال گذشته حوادث و سوانح بویژه حوادث ترافیکی در راس عوامل مرگ و میر کودکان یک تا پنجاه و نه ماهه بوده اند، و نیز ناهنجاری های مادرزادی و کروموزومی کماکان علت اصلی مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در سال گذشته بوده است.

نظام مراقبت و بررسی مرگ و میر کودکان از نیمه دوم سال 85 به صورت آزمایشی در برخی از دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شد و به صورت کشوری از اول سال 86 در سراسر کشور آغاز گردید.

 


١٣:٠٢ - چهارشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٩٣٨٥    /    تعداد نمایش : ١٣٣خروج