چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

نگاهی به کارگاه ادغام برنامه سندرومیک بیماری ها

 

کارگاه ادغام برنامه سندرومیک بیماری ها از سوی واحد بیماری های مرکز بهداشت بوکان از تاریخ 19 اردیبهشت ماه به مدت 5 روز کاری با شرکت کلیه بهورزان، مراقبین سلامت و پزشکان خانواده با حضور دکتر سلیمان فرخی رئیس مرکز بهداشت در محل سالن اجتماعات این مرکز به انجام رسید.

 

 

 

دکتر فرخی راه اندازی نظام مراقبت سندرومیک را به دلیل وجود محدودیتهایی در نظامهای گذشته برنامه بیماریها مثبت ارزیابی نمود و اجرای آن را نیازمند اهتمام جدی تمام مجریان آن دانست.

 

محمدصالح زارعی کارشناس مسئول واحد بیماری ها در این کارگاه با توجه مصادف شدن اجرای کارگاه با روز جهانی تالاسمی نکاتی را در رابطه با آن یادآور شد و برگزاری جلسه ای صمیمی با حضور این بیماران و خانواده های آنها، حضور آنان در برنامه زنده " شه و باش " سیمای مرکز مهاباد را به عنوان بخشی از برنامه های روز تالاسمی توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوکان نام برد و آنرا در سطح استان کم نظیر ارزیابی نمود.

کارشناس مسئول واحد بیماریهای مرکز بهداشت اهداف نظام مراقبت بیماری های واگیر را تشریح کرده و مراقبت را کسب اطلاعات برای طرح، اجراء و ارزیابی برنامه های بهداشتی و فعالیتهای مربوط به آن تعریف نمود، و بیان کرد: نظام مراقبت سندرومیک بیماریها جایگزین برنامه های سابق نیست بلکه مکمل و حمایت کننده نظام مراقبت گذشته میباشد که هدف اصلی آن کشف سریع طغیانها و تعیین عوامل احتمالیست.

زارعی در ادامه نظام مراقبت سندرومیک بیماریها را دارای نگاهی وسیع نسبت به علایم و بیماریها دانسته و آنرا پرکاربرد و مفیدتر خواند.

در بخش دیگری از این کارگاه سید اسعد رستمی کارشناس واحد بیماری ها با تشریح کلیاتی از نظام مراقبت سندرومیک و نحوه برخورد با موارد مشکوک به بیان 14 نوع سندروم  قابل گزارش دهی در این نظام پرداخت و افزود، در راستای نظام مراقبت سندرومیک بیماری ها، پایگاه دیده وری شبه آنفلوانزاء (ILI) در مرکز خدمات جامع سلامت شماره 6 راه اندازی شده است و بصورت دائمی وضعیت بیماری های شبه آنفلوانزاء را در سطح شهرستان رصد و گزارش دهی می کند.

رستمی اقدامات لازم و شیوه تشخیص اولیه هر کدام از سندروم ها را برای شرکت کنندگان در کارگاه تشریح و دقت تیمهای بهداشتی و درمانی را در پیشگیری یا تشخیص نهائی آنها بسیار موثر دانست.

خدامرادی کارشناس واحد بیماری ها در ادامه افزود: هرگاه دو نفر یا بیشتر با مصرف از یک منبع غذایی مشترک دچار علایم بیماریهای اسهالی و روده ای شوند میتوتن گفت در ان منطقه طغیان روی داده است وی ضمن تشریح نظام مراقبت بیماری بوتولیسم و نحوه گزارش دهی طغیان بیماریهای منتقله از طریق آب و غذا از افزایش چشمگیر این گزارشات در سال 96 در مقایسه با سال های گذشته خبر داد و اعلام کرد شهرستان بوکان در این رابطه با کشف 26 طغیان رتبه اول استان را طی سالهای 95 و 96 کسب نموده است و بدین لحاظ از کلیه نیروهای فعال در این زمینه تشکر و بر حفظ این جایگاه در سال 97 نیز تاکید نمود.

کارگاه با برگزاری آزمون از شرکت کنندگان و پرسش و پاسخ به پایان رسید.

محمد صالح زارعی در پایان به تمام همشهریان عزیز توصیه کرد که در صورت وجود یا شک در علایم بیماریها در سریعترین زمان به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت منطقه خود مراجعه نمایند و از همکاران خود نیز جدیت و تلاش بیشتر در مرور دستورالعملهای فعلی و انتقال آنها به جمعیت تحت پوشش در قالب برگزاری جلسات آموزشی بیشتر را خواستار شد.

 

 


 

روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

@shbdbr

 


١٥:٥٤ - سه شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٩٠٥٨    /    تعداد نمایش : ١٦٢خروج