چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

مدیریت چاقی و خشونت در بارداری

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان کارگاه مدیریت چاقی و خشونت در بارداری ویژه ماماها و کارشناس سلامت خانواده طی روزهای یکشنبه و سه شنبه 16 و 17 اردیبهشت ماه در محل سالن اجتماعات مرکز بهداشت بوکان برگزار گردید.

 


 

در ابتدای جلسه رحمان مرادی کارشناس ارشد روانشناسی مباحثی را در رابطه با وضعیت خشونت در جامعه، انواع خشونت های خانگی و شخصیت های سلطه پذیر و سلطه گر در محیط خانه، دلایل خشونت خانگی و انواع خشونت ها مطرح نمود و بیان کرد مهمترین دلیل خشونت های خانگی فرهنگ خانوادگی می باشد.


مرادی انواع خشونت ها را به کلامی، فیزیکی، روانی/عاطفی و نیز خشونت سلامت باروری تقسیم نمود.

خانم صباحی آذر مربی بهداشت خانواده مرکز بهورزی در رابطه با ارتباط چاقی و باروری بحث هایی را مطرح نمود و بیان کرد آذربایجان غربی خصوصا شهرهای جنوبی آن جزو چاق ترین مناطق کشور هستند.

صباحی آذر در ادامه به عوارض روانی و جسمی چاقی از جمله مشکلات قلبی، عروقی و تاثیر مثبت کاهش چاقی روی سلامتی اشاره نمود.


صلاح الدین فرخی کارشناس مسئول بهداشت خانواده مرکز بهداشت بوکان با بیان فرایند اجرای برنامه ابراز کرد که در دستورالعمل های جدید کلیه عوامل مرتبط و غیر مرتبط با بارداری در مادران باردار مرگ مادر باردار محسوب می شود و لازم است ماماها و مراقبین سلامت اهتمام بیشتری به این قضیه داشته باشند.

فرخی از تعداد 4670 تولد طی سال 96 در بوکان خبر داد و لازم دانشت کلیه بانوان 15 تا 49 سال تحت پوشش، نسبت به وضعیت بارداری بررسی و شناسایی شوند.

این کارشناس مسئول مرکز بهداشت افزود لازم است در صورت مشاهده هرگونه واقعه همسر آزاری با سامانه 123 اورژانس اجتماعی تماس گرفته شود.

 


روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

@shbdbr

 


١٨:٠٣ - چهارشنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٨٩٩٠    /    تعداد نمایش : ١١٢خروج