چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

توصیه های ایمنی جهت پیشگیری از حوادث چهارشنبه پایان سال

هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری میتواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد، یکی از باورهای نادرست این است که « حادثه برای دیگران اتفاق می افتد و برای من اتفاق نمی افتد چون من همیشه مراقب هستم»


حدود نیمی از آسیبهای ناشی از حوادث چهارشنبه پایان سال، سوختگی می باشد که متاسفانه در سال 1395 در شهرستان بوکان 29 مورد گزارش شده است که بیشتر آنها در گروه سنی 5 تا 19 سال بوده اند، لذا موارد زیر را به نوجوانان و جوانان عزیز توصیه می کنیم:


·    از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل، زیر زمین و ... جداً خودداری نمایید.

·         از حمل مواد آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداً پرهیز نمایید.

·    هرگز مواد منفجره و محترقه را به طرف افراد دیگر پرتاب نکنید و به هیچ عنوان، این مواد را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید چون در صورت انفجار، ذرات شیشه یا فلز به اطراف پرتاب شده و باعث آسیب های شدید خواهند شد، ضمناً هرگز از ماده محترقه و منفجره ای که یکبار استفاده شده، دوباره استفاده نکنید.


·    از آتش زدن لاستیک، هیزم و کارتن خالی در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید؛ چرا که در چنین شرایطی، با تشدید آلودگی هوا، خود و اطرافیانتان را در معرض آسیبهای تنفسی قرار می دهید.

·    هیچگاه از الکل برای آتش گیری مواد استفاده نکنید، از ریختن مواد سریع الاشتعالی مانند نفت و بنزین نیز بر روی آتش بپرهیزید.

·    از پـرتاب مـواد آتـش زا ماننـد فشفشـه و موشک بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش سوزی است جداً خودداری کنید.

·    از انداختن ظروف تحت فشار (کپسول ها و اسپری های حشره کش) به درون آتش اکیداً خودداری کنید؛ چرا که این ظروف به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ممکن است ذرات را به سمت خودتان پرتاب کنند و به چشم هایتان آسیب برسانند.

·         هرگز اقدام به ساخت مواد منفجره بصورت دست ساز نکنید.

·    در صورت امکان کیف کمک های اولیه، یک شیلنگ آب یا کپسول آتش نشانی در نزدیکی محوطه آتش آماده کنید تا در صورت لزوم، بتوان از آن استفاده نمود. حتماً قبل از ترک محل، از خاموش شدن آتش مطمئن شوید.

·    برای نگهداری از مواد منفجره و محترقه، آن را به طور ایمن در یک جعبه و دور از سایر مواد آتش گیر یا گرما و الکتریسیته و .... قرار دهید.

·    هرگز آتش را در معابر باریک و در مجاورت پستهای برق یا ایستگاه های تقلیل فشار گاز و پارکینگ های عمومی بر پا نکنید و از ایجاد آتش های حجیم و غیرقابل مهار نیز خودداری کنید.

در صورت بروز هرگونه حادثه با مراکز 115 شهرستان تماس حاصل فرمائید.

 

روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

@shbdb

 

                                                  

 

 


١٣:٥٨ - يکشنبه ١٣ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ١٨٠٦٠    /    تعداد نمایش : ١٥٦خروج