چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان

بسته خدمتی ویژه بیماران دیابتی و فشارخونی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

بسته خدمتی ویژه بیماران دیابتی و فشارخونی تحت پوشش مراکز خدمات جامع سلامت روستایی در سال 95 و دستاوردهای آن

محمد صالح زارعی كارشناس ارشد بيماريهاى مركز بهداشت اظهار نمود : در سال 95، در گروه جمعیتى 30 سال و بالاتر روستایی شهرستان، تاکنون 1148 نفر بیمار دیابتی شناسایی شده ، كه بدين ترتيب میزان شیوع آن 4.8 درصد خواهد بود . ايشان در مورد وضعيت توزیع کیفیت کنترل فشارخون و نمایه توده بدنی در بيماران ديابتى كشف شده در اين گروه جمعيتى ، گفتند : در 35.8 درصد اين افراد اضافه وزن  و  در 33 درصد آنان فشارخون غير نرمال شناسايى شده است .

وی در ادامه افزود : 67 درصد از اين بيماران در موعد مقرر ( سه ماه یکبار) برای آزمايش قند خون ناشتا و 52.8 درصد برای  انجام تست هموگلوبین A1C به پزشک مراجعه نموده اند که از این بیماران ، 50.1 درصد دارای قند خون ناشتای  بالای 126 و 13.9 درصد دارای هموگلوبین A1C مساوی يا بالاتر از 8.5 بوده اند .

لازم به یادآوری است که از علایم شایع بیماری قند خون یا دیابت می توان به موارد زيراشاره نمود:

•  پرخوری

•  پرنوشی

•  پرادراری

 

اگر نشانه هاى ذكر شده همراه با یکی از علایم زیر باشد احتمال وجود بیماری بيشتر خواهد بود:

1.  اضافه وزن و بی تحرکی

2.  داشتن سابقه خانوادگی بیماری

3.  مصرف دخانیان و یا مشروبات الکلی

4.  تست قند خون ناشتای مساوی یا بالاتر از 126

5.  داشتن سن 30 سال و بالاتر

وی در رابطه با وضعیت بیماری فشارخون در اين گروه جمعيتى روستایی در سال 95 افزود : تاکنون 4754 نفر بیمار فشارخونی در جمعیت بالای 30 سال شناسایی شده كه شیوع آن معادل 15.5 درصد خواهد بود . و در تشریح توزیع وضعیت عوامل خطر فشارخون در بیماران مبتلا به فشارخون بالا اظهار داشت که: از این تعداد بیمار شناسایی شده ، 31.3 درصد دارای نمودار اضافه وزن یا چاقی ، 30.9 درصد دارای نسبت فامیلی و 5.5 درصد آنها مصرف کننده سیگار و دیگر مواد دخانی هستند .

لازم به یادآوری است که از عوارض عدم مراجعه به موقع جهت معاینات و آزمایشات دوره ای ( سه ماه یکبار) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•  عوارض قلبی و عروقی

•  سکته قلبی

•  عوارض کلیوی

•  سکته مغزی و ...

با توجه به این اصل که "پیشگیری بهتر از درمان است " باید گفت که : می توان با شناسایی علایم خطر ، معاینات و ازمایشات دوره ای ، به موقع بيمارى را شناسايى نموده و از عوارض آن مصون ماند .

در پايان ، جهت اطلاع همشهریان عزيز ، برنامه کشوری Irapen با هدف ارزیابی وضعیت دیابت و فشارخون، برای  افراد 30 سال و بالاتر در تمام مراکز و پایگاه هاى خدمات جامع سلامت در حال انجام است . شما عزيزان ميتوانيد با مراجعه به نزدیکترین مرکز و یا پایگاه بهداشتی محل زندگی خود، بصورت رایگان از این خدمات استفاده نمایید. @shbdb


١٤:٠٣ - شنبه ١٠ تير ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٦٩٣    /    تعداد نمایش : ١٦٧خروج