چاپ        ارسال به دوست

استانداردهای ایمنی بیمار در بیمارستان بوکان مورد ارزیابی قرار گرفت
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان، روز گذشته 17 خرداد ماه سالجاری دکتر "حبیب ریمنی نیکو" کارشناس ایمنی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجانغربی به همراه" فاطمه حسین زاده"  کارشناس ایمنی از بخش های مختلف بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان بازدید کردند.


استانداردهای ایمنی بیمار شامل 23 آیتم در بخش های مختلف بیمارستان بوکان مورد ارزیابی کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه قرار گرفت.


دکتر نیکو در خصوص ایمنی بیمار در بیمارستان بوکان گفت: این بیمارستان به دلیل کمبود امکانات دارای نواقص های است که پس خوراند آن به دانشگاه انعکاس داده میشود تا برای رفع آن برنامه ریزی شود.


ایمنی بیمار، شاخه‌ای از مراقبت‌های سلامت است که با شدت یافتن پیچیدگی مراقبت‌های سلامت و افزایش آسیب‌های وارده به بیمار در مراکز سلامت، ظهور کرد.


 وقتی در مورد ایمنی بیمار صحبت می‌کنیم، در واقع در مورد چگونگی محافظت بیمارستان‌ها و سایر سازمان‌های مراقبت‌های سلامت از بیماران خود در برابر خطاها، صدمات، حوادث و عفونت‌ها صحبت می‌نماییم.


ایمنی بیمار، اصلی‌ترین اولویت اکثر بیمارستان‌ها در سرتاسر دنیا است و  در این بین، بیمارستان‌هایی که دارای یک رهبر قوی و یک تیم منسجمی که به خوبی با همدیگر همکاری می‌کنند، هستند، بهتر می‌توانند ایمنی بیماران را تضمین نمایند. در غیر این‌صورت، بیماران متحمل عواقب خطرناکی می‌شوند که بعضا منجر به مرگ می‌شود.


به گفته‌ی سازمان جهانی بهداشت، ایمنی بیمار، عبارت است از عدم وجود آسیب‌های قابل پیشگیری و همچنین کاهش خطر آسیب‌های بی‌مورد مرتبط با مراقبت‌های سلامت، به کمترین حد قابل قبول است.


بر این اساس منظور از "کمترین حد قابل قبول"، میزان خطری است که بیمار باید در مقایسه با خطر ناشی از عدم درمان و یا استفاده از روش‌های درمانی دیگر، متحمل شود و این "کمترین حد"، با توجه به دانش فعلی، منابع موجود و بستری که در قالب آن، مراقبت‌های سلامت ارائه می‌شود، مشخص می‌گردد.


 


٠٩:٣٥ - پنج شنبه ١٨ خرداد ١٤٠٢    /    شماره : ٥٣٦٣٢    /    تعداد نمایش : ١٠٠