چاپ        ارسال به دوست

تنها راه مقابله با بيماري‌ التور، آموزش و پيشگيري است

 
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان، دکتر سوران ایوبی روز دو شنبه هشتم خرداد ماه سالجاری در نخستین جلسه ستاد داخلی التور (وبا) که در دفتر مدیریت مرکز بهداشت برگزار شد، افزود: رعايت بهداشت فردي مقدمه‌اي در اجراي كامل بهداشت اجتماعي است كه تاثير بسزايي در افزايش ضريب بهداشت جامعه دارد.

وی افزود: وبای التور یک بیماری عفونی با عامل باکتری، عمدتا از آب آلوده منتقل می‌شود و مهمترین علامت این بیماری اسهال است به صورتی که فرد آلوده با درجاتی از کم آبی خفیف تا شدید روبرو خواهد شد.

دکتر ایوبی با بیان اینکه تشخیص زودهنگام و درمان به‌موقع نوعی اقدام پیشگیرانه است تا از انتشار منابع آلوده جلوگیری شود، ادامه داد: خود مراقبتی رکن اصلی در پیشگیری است به گونه‌ای که فرد باید از سالم بودن آب آشامیدنی مطمئن باشد، شست وشوی صحیح دست‌ها و سالم سازی میوه و سبزیجات از جمله دیگر نکات مهم محسوب می‌شود.

مدیر گروه واحد مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت با تشریح اهداف جلسه با محوریت التور(وبا) به وضعیت بیماری در شهرستان، راه های انتقال و پیشگیری، شاخص های مرتبط و مداخلات بعمل آمده اشاره و بر نگرانی از بروز و شیوع بیماری با توجه به در پیش بودن فصل گرما و موقعیت جغرافیایی استان و شهرستان  تاکید کرد.

محمود خدامرادی بر احتمال بروز بیماری و لزوم آمادگی واحدهای ارائه دهنده خدمات، تعامل و همراهی مجموعه واحدهای مرتبط به منظور شناخت خطرات، چالش ها و فرصت های موجود و متعاقب آن مداخله در راستای کاهش تبعات بهداشتی با هدف حفظ و ارتقای سلامت عمومی جامعه اهتمام ورزید.

رحیم ایزدمهر مدیر گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت مرکز بهداشت، گفت: هماهنگی های درون و برون بخشی و تشدید مداخلات کنترلی و نظارتی و شناسایی نقاط بحران زا صورت گرفته است.


Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان،

وباي التور بيماري اسهالي مناطق گرمسيري (يا در فصول گرم مناطق ديگر) است كه توسط باكتريي بنام ويبريوكلرا ايجاد مي شود كه منحصراً انسان را مبتلا مي كند و علايم آن ناشي از سمي است كه توسط ميكروب در روده انسان ترشح مي گردد. انتقال بيماري از طريق دست هاي آلوده، تماس با مواد دفعي و استفراغ بيماران و ملافه ها و لوازم آلوده، همچنين آب آلوده به مدفوع، سبزي و ميوه هاي خام آلوده يا شسته شده با آب آلوده و يا غذاي آلوده شده توسط دست يا مگس امكان پذير است.


 

 


 ١٠:٣٢ - سه شنبه ٩ خرداد ١٤٠٢    /    شماره : ٥٣٤٤٦    /    تعداد نمایش : ٩٤